عکس بیومتریک چیست و چه کاربردی دارد؟

 

اگر تابه‌حال برای مسافرت به کشورهای مختلف و اخذ ویزای حوزه‌ی شینگن ، کانادا و … اقدام کرده باشید، حتما نام «عکس بیومتریک» به گوشتان خورده است. بسیاری از افراد به‌دلیل عدم آگاهی از استانداردهای عکس بیومتریک در روز مصاحبه، در سفارت به مشکل می‌خورند و این عمر باعث طولانی شدن پروسه اخذ ویزا می‌شود. آیا می‌دانید عکس بیومتریک به چه معناست و چه کاربردی دارد؟ آیا از ویژگی‌ها و استانداردهای این نوع عکس باخبرید؟ اگر علاقه‌مند به مهاجرت به خارج از کشور هستید، آتلیه عکاسی آونگ در این پروسه به طور کامل شما را همراهی خواهد کرد. در این مقاله قصد داریم شما را با «عکس بیومتریک» و کاربرد آن آشنا کنیم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

عکس بیومتریک پاسپورت چیست؟

به طور کلی بیومتریک (Biometric)، علمی است که در آن با استفاده از ابزار بسیار دقیق می‌توان هویت افراد -مشخصات ظاهری و فیزیولوژی- را بررسی و تجزیه و تحلیل کرد. اگر قصد مسافرت به کشورهای دیگر را دارید، باید توجه داشته باشید که «تشخیص هویت» مهم‌ترین قسمت در پروسه اخذ ویزا به‌حساب می‌آید. امروزه گذرنامه‌های بیومتریک یا الکترونیکی بخش مهمی از سفرها به‌حساب می‌آیند. این نوع اسناد رسمی، مانند اثر انگشت عمل می‌کند و امکان اطمینان بیشتر از هویت دارنده را می‌دهد.

گذرنامه‌های بیومتریک ترکیبی از داده‌های سنتی روی کاغذ مانند تصویر، نام و داده‌های دیجیتالی بیومتریک مانند اثر انگشت، رنگ و طرح اسکن عنبیه و یک نسخه دیجیتال از تصویر دارنده گذرنامه است که درون یک ریزتراشه، ای‌ای‌پی‌رام کار گذاشته شده است. این ریزتراشه و حافظه مربوطه درون جلد گذرنامه قرار می‌گیرد.

یکی از مدارک لازم و حیاتی برای دریافت ویزا، علی‌الخصوص حوزه‌ی شینگن و کانادا «عکس بیومتریک» است. مشخصات و ویژگی‌های این عکس‌ها با عکس‌های معمولی متفاوت است و باید با توجه به استانداردها و شرایط خاصی تهیه شود تا مورد قبول سفارت قرار بگیرد.

 

Biometric Photo عکس بیومتریک چیست و چه کاربردی دارد
Biometric Photo عکس بیومتریک چیست و چه کاربردی دارد

استانداردها و شرایط عکس بیومتریک برای سفارت

همانطور که در قسمت بالا توضیح دادیم، عکس‌های بیومتریک استانداردهای خاصی دارند که باید باتوجه به آن عکاسی شوند، در غیر این صورت، سفارت عکس‌های شما را تایید نکرده و این امر منجر به نقص در پرونده و یا حتی ریجکت شدن شما می‌شود. در ادامه شما را با استانداردها و مشخصات کلی در گرفتن این نوع عکس‌ها آشنا می‌کنیم.

Biometric Photo عکس بیومتریک چیست و چه کاربردی دارد
Biometric Photo عکس بیومتریک چیست و چه کاربردی دارد

راهنمای گرفتن عکس بیومتریک

تا به اینجای مقاله با شرایط و خصوصیات کلی عکس بیومتریک آشنا شدیم. در ادامه قصد داریم به صورت گام‌‌به‌گام شما را با روند گرفتن این عکس آشنا کنیم تا بتوانید عکس درست و مناسبی را برای روز مصاحبه‌ی خود به سفارت تحویل دهید.

فوکوس، روشنایی و کنتراست مناسب در عکس

چهره شما باید مستقیم و متمرکز رو به دوربین باشد. تصویر باید کنتراست خوبی داشته باشد و رنگ طبیعی پوست شما را نشان دهد. از داشتن نور قوی که سایه‌های عمیق و کنتراست‌های نوری اغراق شده روی صورت شما ایجاد می‌کند، خودداری کنید. صورت شما باید به وضوح قابل مشاهده باشد. از فلاش استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث قرمزی چشم، ایجاد تابش نور یا بازتاب روی عینک شود. همچنین عکس باید روی صورت فرد فوکوس داشته باشد، عکس‌های تار و کم‌کیفیت مورد قبول سفارت نیستند.

Biometric Photo عکس بیومتریک چیست و چه کاربردی دارد
Biometric Photo عکس بیومتریک چیست و چه کاربردی دارد

رنگ پس زمینه مناسب

پس‌زمینه برای یک تصویر بیومتریک باید ساده باشد. بهتر است رنگ سفید یا خاکستری روشن را انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که پس زمینه نباید با مو یا لباس شما ترکیب شود. همچنین در قاب شما نباید سایه‌ای روی دیوار یا هر چیز عجیب دیگر قرار داشته باشد.

 

حالت چهره و زاویه قرارگیری صورت

در عکس بیومتریک زاویه دید باید کاملاً منطبق با دوربین و مستقیم باشد، سر خود را کج نکنید و به عقب برگردانید. حالت چهره شما باید خنثی باشد. از لبخند‌زدن یا اخم‌کردن خودداری کنید. دهان شما باید بسته باشد، چشمان شما باید کاملاً باز بوده و به وضوح قابل مشاهده باشد. گوش و پیشانی خود را با مو یا سرپوش نپوشانید.

عکس لاتاری بیومتریک
Biometric Photo عکس بیومتریک چیست و چه کاربردی دارد
Biometric Photo عکس بیومتریک چیست و چه کاربردی دارد

روسری، کلاه، هدست و عینک

به طور کلی، عکاسی با عینک، هدست و سمعک ممنوع است، تنها در صورت داشتن نسخه کتبی از پزشک می‌توانید با عینک عکاسی کنید. فریم عینک شما نباید صورتتان را بپوشاند، سعی کنید عینک‌هایی با فریم نازک بپوشید. عینک شما نباید نور فلش یا محیط را منعکس کند. از عینک آفتابی و یا اپتیک‌های تیره استفاده نکنید. از لنز رنگی هم نمی‌توانید در عکس بیومتریک استفاده کنید. در مورد سرپوش، تنها به دلایل مذهبی مجاز است و تنها افراد مسلمان می‌توانند از سرپوش استفاده کنند.

نکاتی مفید در زمینه تهیه عکس از نوزادان برای عکس بیومتریک

قوانین عکاسی از کودکان مشابه عکاسی از بزرگسالان است، به استثنای چند مورد که به آن اشاره می‌کنیم. کودکان زیر ۶ سال نیازی به نگاه مستقیم به دوربین ندارند. با این حال، هیچ‌گونه اسباب‌بازی یا اشیاء دیگر نباید در عکس باشد و کودک باید تنها فردی باشد که در عکس قابل مشاهده است. در کودکان زیر یک سال، بسته شدن چشم کودک نیز مجاز است.

Biometric Photo عکس بیومتریک چیست و چه کاربردی دارد
Biometric Photo عکس بیومتریک چیست و چه کاربردی دارد

دلایل ریجکت ویزای شینگن و رفع ریجکت شینگن

شاید بدترین کابوس هر یک از ما در آستانه سفر ریجکت ویزا باشد! اتفاقی که می‌تواند به‌سادگی کل برنامه را خراب کند و حتی تبعات جدی‌تری در پی داشته باشد. همان‌گونه که می‌دانید برای سفر به اروپا نیاز به ویزای شینگن دارید که متأسفانه طی سال‌های اخیر میزان ریجکت ویزای شینگن از سفارت‌های اروپایی مستقر در ایران سیر فزاینده‌ای داشته است. در مطالب قبلی از دلایل ریجکت شدن ویزای کانادا صحبت کردیم و در این نوشتار سعی خواهیم کرد با ماهیت و دلایل رد درخواست ویزای شینگن و اقداماتی که پس از آن برای رفع ریجکتی ویزای شینگن می‌توان انجام داد توضیحات کاملی در اختیار شما قرار دهیم.

کمی از ویزای شینگن بدانیم

ویزای شینگن مجوز ورود به کشورهای عضو پیمان شینگن است. این ویزا ورود به ۲۶ کشور عضو این پیمان را جواز می‌دهد و دارنده این ویزا خواهد توانست برای مدت‌زمان و شرایطی مشخص به هریک از کشورهای عضو پیمان شینگن سفر کنند. کشورهای اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن‌اشتاین ۲۶ کشور عضو پیمان شینگن محسوب می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با ویزای شینگن و اینکه چه ویژگی‌ها و انواعی دارد.

دلایل ریجکت ویزای شینگن

بسیاری از متقاضیان سفر به اروپا پس از دریافت نامه ریجکتی به دنبال دلیل رد شدن ویزای شینگن خود هستند. در برخی موارد با توجه به سابقه سفر مناسب و یا تمکن مالی کافی و حتی برنامه سفر درست، بازهم درخواست ویزای شینگن توسط سفارت مدنظر رد می‌شود. به‌راستی مهم‌ترین دلایل ریجکت ویزای شینگن کدام‌اند؟

۱- قانع نشدن آفیسر پرونده دلیل اصلی رد شدن ویزا

بنابر اعلام وب سایت رسمی حوزه شینگن شاید مهم‌ترین دلیل قانع نشدن آفیسر پرونده در خصوص دلایل سفر و یا قطعی بودن بازگشت متقاضی به کشور مبدأ پیش از پایان اعتبار ویزا باشد. در بیش از ۹۰ درصد ریجکتی‌های شینگن و در شرایطی که تمامی مدارک ارائه‌شده به سفارت ظاهراً مشکلی ندارند، تردید افسر پرونده دایر بر احتمال ماندن متقاضی در اروپا پس از پایان برنامه سفر ارائه‌شده و اعتبار ویزا، اصلی‌ترین عامل ریجکت ویزای شینگن است. در پی مهم‌ترین دلایل رد ویزای شینگن را به ترتیب اهمیت بررسی خواهیم کرد.

۲- ارائه توضیحات ناکافی در خصوص هدف و نحوه اقامت

همان‌طور که اشاره شد یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین دلایل رد شدن ویزای شینگن ارائه توضیحات ناکافی و قانع‌کننده در خصوص هدف، شرایط و نحوه اقامت برنامه‌ریزی‌شده است. در واقع متقاضی سفر به اروپا باید بتواند با ارائه اسناد و مدارکی متقن در رابطه با هدف از سفر، برنامه سفر و وضعیت مالی و شغلی خود آفیسر پرونده را به این جمع‌بندی برساند که دلیل سفر همان است که ارائه‌شده.

۳- دلایل اثبات بازگشت متقاضی به کشور مبدأ

اگر متقاضی بتواند با ارائه مدارکی همچون سند ملکی، نامه اشتغال به کار، روزنامه رسمی و پیوندهای قوی خانوادگی در کشور مبدأ این اطمینان را ایجاد کند که پس از پایان برنامه سفر به کشور خود باز خواهد گشت، احتمال ریجکت ویزای شینگن وی تا حدود بسیار زیادی کاهش خواهد یافت.

۴- ارائه برنامه سفر مبهم

بر اساس قوانین شینگن برای درخواست ویزای شینگن برنامه سفر تعیین‌کننده سفارتی خواهد بود که متقاضی می‌بایست از طریق آن برای اخذ ویزا اقدام نماید. اگر برای مثال قصد سفر به فرانسه را دارید نمی‌توانید از سفارت آلمان برای وقت سفارت و دریافت ویزای شینگن اقدام نمایید، هرچند کشور آلمان نیز عضو اتحادیه اروپا و عضو پیمان شینگن باشد. یا حتی اگر در برنامه سفر ۶ روزه خود علاوه بر فرانسه می‌خواهید برای مثال ۲ یا حتی ۳ روز هم در آلمان اقامت داشته باشید (ورود به اروپا از طریق فرانسه) بازهم درخواست وقت سفارت باید از طریق سفارت فرانسه صورت گیرد. بنابراین اقدام از طریق سفارت اشتباه، ارائه ندادن محل اقامت (برای تمامی شب‌هایی که در منطقه شینگن خواهید بود) و ارائه ندادن رزرو بلیط همگی در زیرمجموعه برنامه سفر مبهم قرارگرفته و به‌راحتی به ریجکت ویزای شینگن خواهند انجامید.

۵- فقدان و یا ناکافی بودن مدارک مالی لازم برای تأمین هزینه‌های سفر

یکی دیگر از مهم‌ترین دلایلی که می‌تواند به‌سادگی به ریجکت ویزای شینگن بیانجامد، نبود مدارک کافی مالی برای پوشش هزینه‌های سفر به اروپا است. به این منظور هر متقاضی به‌صورت مجزا یا سرپرست خانواده به نمایندگی از تمامی اعضا می‌بایست گزارش گردش مالی کافی و مربوط به بیش از یک ماه گذشته ارائه دهد. همچنین موجودی فعلی حساب متقاضی نیز یکی دیگر از مواردی است که مورد توجه افسر پرونده قرار خواهد گرفت.

۶- ارائه ندادن مدارک اقامت و یا مدارک متناقض

متأسفانه بسیاری از کارگزاران اخذ ویزای شینگن با وعده‌هایی صوری و با انگیزه‌هایی صرفاً سودجویانه مدارک اقامت جعلی در پرونده متقاضی قرار می‌دهند تا بدین ترتیب در هزینه‌های اخذ ویزا به‌ اصطلاح صرفه‌جویی کنند. برای مثال اگر آفیسر پرونده شک کند مدارک رزرو هتل، رزرو بلیط (حتی بلیط پروازهای بین‌شهری در اروپا و منطبق بر برنامه سفر) و فیش‌های پیش‌پرداخت تور مسافرتی متناقض و حتی مبهم است به‌راحتی می‌تواند درخواست ویزا را رد کند.

۷- فعالیت‌های مجرمانه درگذشته یا حال حاضر

هرگونه سابقه کیفری (حتی کوچک) در گذشته و یا فعالیت‌های مجرمانه فعلی به‌طور قطع به ریجکت ویزای شینگن خواهد انجامید. در واقع برای افسر پرونده بسیار مهم خواهد بود فردی که برای سفری توریستی به اروپا سفر می‌کند، به قوانین و استانداردهای زندگی اروپایی احترام گذاشته و به آن‌ها پایبند باشد.

۸- پاسپورت مخدوش، آسیب‌دیده و یا نامعتبر

گذرنامه یکی از مهم‌ترین مدارکی است که برای اخذ ویزا به سفارت تحویل داده می‌شود. بنابراین اگر پاسپورت شما مخدوش و یا حتی جلد رو آن آسیب‌دیده باشد احتمال ریجکت ویزای شینگن وجود داد. در مواردی حتی خود متقاضی خبر ندارد که صفحه‌ای از پاسپورت وی گم شده است و پس از بررسی‌های انجام‌شده در سفارت متوجه این موضوع می‌شود. زمانی که کار از کار گذشته است. همچنین پاسپورتی که کمتر از ۶ ماه (برای برخی سفارت‌ها کمتر از ۳ ماه) از اعتبار آن باقی‌مانده باشد و یا دست‌کم ۲ صفحه خالی در آن نباشد، امکان دارد مسئول پرونده را به رد ویزای شینگن سوق دهد.

۹- ارائه مدارک جعلی

هرگونه مدرک جعلی حتی یک برگ نیز بدون تردید به ریجکت ویزای شینگن خواهد انجامید. به‌هیچ‌وجه و تحت هیچ شرایطی سعی نکنید با ارائه مدارک جعلی برای ویزای شینگن اقدام کنید. سفارت‌های اروپایی با مدارک جعلی به سخت‌ترین شکل ممکن برخورد می‌کنند و در مواقعی حتی با ثبت تخلف صورت گرفته در پرونده نه تنها در درخواست بعدی متقاضی نیز سخت‌گیری بسیاری را در قبال آن پرونده اعمال خواهند کرد بلکه با قرار گرفتن پرونده مذکور در سیستم یکپارچه سفارت‌های اروپایی باقی سفارت‌خانه ها هم در جریان تخلف صورت گرفته قرار خواهند گرفت.

۱۰- سایر عوامل

علاوه بر موارد اشاره‌شده در بالا که مهم‌ترین و شایع‌ترین دلایل ریجکت ویزای شینگن محسوب می‌شوند مواردی دیگر همچون سن (زیر ۳۰ سال و مجرد)، حساب‌سازی بانکی، دعوت‌نامه، سابقه سفر ضعیف و نامه مرجع نامعتبر را نیز می‌توان از موارد دیگری دانست که در رد ویزای شینگن تأثیرگذار خواهند بود. بسیاری از سفارت‌خانه‌های اروپایی به افراد مجرد زیر ۳۰ سال که به‌طور انفرادی سفر می‌کنند ویزا نمی‌دهند یا سخت‌گیری می‌کنند که دلیل اصلی آن‌هم تردید در خصوص بازگشت متقاضی به کشور مبدأ پس از پایان سفر است.

یا اگر مسافر حسابی را به سفارت اعلام کند که در کمتر از یک ماه ناگهان مبلغ قابل ‌ملاحظه‌ای به آن واریز شده است، از نظر افسر پرونده حساب‌سازی تلقی می‌شود و جالب اینکه گاها دعوت‌نامه خویشاوندی و پیوندهای قوی خانوادگی در اروپا موجب می‌شود افسر پرونده شک کند درخواست‌کننده ویزا قصد اقامت دائم در اروپا را داشته و مهر ریجکت ویزای شینگن پایان پرونده خواهد بود.

Biometric Photo عکس بیومتریک چیست و چه کاربردی دارد
Biometric Photo عکس بیومتریک چیست و چه کاربردی دارد

به‌ طور خلاصه می‌توان از موارد زیر به عنوان اصلی‌ترین ویژگی‌های عکس بیومتریک برای ویزای شینگن نام برد:

  • دو عکس جدید که مربوط به ۶ ماه اخیر باشد
  • سایز عکس ۳٫۵*۴٫۵
  • عکس رنگی (سیاه ‌وسفید مورد قبول نیست)
  • سر متقاضی باید ۷۰ تا ۸۰ درصد سایز عکس را به خود اختصاص دهد
  • پس‌زمینه با رنگ روشن ملایم و بدون طرح و الگوی خاکستری روشن توصیه می‎شود
  • فرد باید مستقیم به دوربین نگاه کند
  • حالت صورت کاملاً خنثی، بدون لبخند و با دهان بسته باشد
  • نباید از پوشش همرنگ با بک‌گراند عکس استفاده شود

فرمت و سایز عکس بیومتریک

اکنون که با ویژگی‌های کلی عکس بیومتریک آشنا شدید و فهمیدید که عکس بیومتریک چیست نوبت به بررسی جزئیات مختلف عکس ویزای شینگن و یا مجوز کانادا می‌رسد.

به طور معمول سایز عکس بیومتریک و یا همان عکس ویزا  ۴۵ میلی‌متر * ۳۵ میلی‌متر است.( ۳٫۵ سانتی‌متر عرض و ۴٫۵ سانتی‌متر طول)

طبق قوانین ارائه شده توسط سازمان مهاجرت و شهروندی حوزه شنگن، در عکس بیومتریک تصویر صورت فرد باید به طور کامل در وسط عکس باشد و ۷۰ الی ۸۰ درصد عکس را به خود اختصاص دهد.

به بیانی دیگر، تمامی اجزای صورت از چانه تا سر باید در عکس ویزا واضح بوده و طول تصویر صورت در عکس بیومتریک ۳۲ الی ۳۶ سانتی‌متر باشد. سر و مدل موی متقاضی عکس ویزا نیز باید کاملاً مشخص باشد.

آتلیه عکاسی بیومتریک عکس بیومتریک لاتاری شینگن و سفارت در استودیو عکاسی آونگ

 

امیدواریم بعد این مقاله اطلاعات درستی درباره‌ی عکس بیومتریک بدست آورده باشید و بتوانید با دقت بیشتری مدارک خود را تحویل سفارت بدهید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با آتلیه عکاسی آونگ (۰۹۱۲۲۲۱۵۰۹۰) تماس بگیرید تا در این زمینه شما را همراهی کنند. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

سوالات متداول درباره‌ی عکس بیومتریک

آیا می توانیم با تلفن همراه خود عکس گذرنامه بیومتریک بگیرم؟

بله، می توانید با تمامی گوشی‌های هوشمند عکس گذرنامه بیومتریک خود را به تنهایی بگیرید، اما باید آن را مطابق با تمام الزاماتی(نور، پس‌زمینه، سایز عکس و …)که در مقاله ذکر کردیم بگیرید. اطمینان از رعایت همه این الزامات می تواند طاقت‌فرسا و وقت‌گیر باشد. حواستان باشد عکس نباید به‌صورت سلفی باشد.

آیا گوش‌ها باید در عکسهای بیومتریک مشخص باشد؟

خیر. نشان دادن گوش در عکس‌ها الزامی نیست و این امر اختیاری است.

چرا نمی‌توانید در عکس بیومتریک گذرنامه لبخند بزنید؟

عکس بیومتریک سندی برای تشخیص هویت شماست، لبخند زدن باعث مخدوش‌شدن ویژگی‌های صورت شما شده و مغایر اصول این سند مهم است.

منابع

 

 

‫5/5 ‫(1 نظر)

پیام بگذارید

آدرس

تهران ، قصر دشت ، ۳۱۲

تماس با ما

۰۹۱۲۲۲۱۵۰۹۰ , photogallery.avang@gmail.com

تماس با ما